Spacerówka Recaro

Wózek dziecięcy – kiedy wymienić na większy?

Każdy rodzic wie, że by dziecku było wygodnie w wózku, to musi on mieć odpowiedni rozmiar. Z tego powodu tak ważne jest obserwowanie malucha i podjęcie we właściwym momencie decyzji o zmianie wózka. Kiedy trzeba go wymienić?

Z gondoli na spacerówkę

Zwykle rodzice zastanawiają się nad wymianą gondoli na spacerówkę. Gondola to wózek przeznaczony do wożenia najmłodszych dzieci. Umożliwia on im przyjęcie pozycji leżącej, więc doskonale nadaje się dla maluszków, które nie mają jeszcze siły samodzielnie siedzieć. Gondole są szczególnie lubiane przez rodziców, bo zdecydowanie ułatwiają one życie. W takim wózku maluch może się zdrzemnąć w ciągu dnia, bo delikatne kołysanie i bujanie go wyciszy i uspokoi. Przychodzi jednak moment, kiedy gondola przestaje być bezpieczna i należy sięgnąć po inny wózek dziecięcy (https://www.recaro-kids.pl/wozki.html). Moment ten nadchodzi, kiedy dziecko samodzielnie siada. W takim wypadku maluszek, który dopiero odkrywa swoje możliwości ruchowe, może znaleźć się w niebezpieczeństwie. Może się przecież zdarzyć, że dziecko obudzi się w gondoli, kiedy opiekuna nie będzie obok. Maluch samodzielnie usiądzie, wychyli się ponad krawędź gondoli, żeby się rozejrzeć i… nieszczęście gotowe. Dlatego właśnie, kiedy dziecko może już samodzielnie usiąść, to koniecznie powinno się zastąpić gondolę spacerówką. Nie powinno się przyspieszać tego naturalnego procesu. Zwykle maluch jest gotowy do samodzielnego siadu w drugim półroczu życia. Są jednak dzieci, które siadają w wieku siedmiu miesięcy i takie, które robią to tuż przed urodzinami. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Dzieci po prostu rozwijają się w swoim tempie. Najważniejsze jest jednak, by nie wymuszać na dziecku pozycji, która jest dla niego zbyt obciążająca i trudna.

Gdy dziecko wyrośnie

Kolejną kwestią jest to, że niektóre niemowlęta są po prostu za duże, by mogły korzystać z gondoli. Dotyczy to dzieci, których ciało jest zbyt długie, by mogło w komfortowy sposób zmieścić się na leżąco w gondoli. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko musi podkurczać nóżki albo uderza główką w ścianki gondoli, to znak, że najwyższa pora przesiąść się do spacerówki. Równocześnie jednak pamiętaj, że jeśli dziecko jeszcze samo nie siada, powinieneś wozić go w spacerówce, która jest maksymalnie wyprostowana i umożliwia jazdę na leżąco. Taki wózek dziecięcy doskonale sprawdza się także w przypadku dzieci, które podczas spaceru zasnęły. Możliwość obniżenia pleców zapewnia im komfortowy wypoczynek.

Wózek a przyczepka rowerowa

W przypadku starszych niemowląt i małych dzieci warto też rozważyć przesiadkę z wózka dziecięcego do niewielkiej przyczepki rowerowej. Dziecko może wygodnie się w niej położyć i zdrzemnąć. Co ważne, przyczepka zwykle ma materiałowe zamknięcie, dzięki któremu można upewnić się, że dziecko samodzielnie nie wydostanie się z pojazdu. To szczególnie ważne w przypadku maluchów, które potrafią same wypinać się z pasów i uciekają z wózka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *