Ból gardła u dzieci

Jak złagodzić ból gardła u dzieci?

Ból gardła u dzieci jest naturalnym objawem w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Nie powinno to wzbudzać niepokoju, ale rodzice chcą oczywiście ulżyć dziecku. Warto wobec tego mieć pod ręką różne medykamenty o działaniu przeciwbólowym. Dobrym pomysłem będzie także postawienie na domowe sposoby na bolące gardło. Niektóre środki sprawdzają się od wieków i są całkowicie naturalne. Nie trzeba od razu sięgać po apteczne preparaty.

Co robić w przypadku bólu gardła u dziecka?

Za ból gardła mogę odpowiadać rozmaite drobnoustroje. W przypadku dzieci podatność na infekcje jest stosunkowo duża ze względu na to, że nie mają one jeszcze w pełni rozwiniętego systemu immunologicznego. Może wobec tego dojść do zakażenia na skutek kontaktu z wirusem, bakterią, grzybem. Najczęściej ból gardła u dzieci ustępuje samoczynnie w ciągu kilku dni. Oczywiście jest to coś nieprzyjemnego dla dziecka, może powodować przykładowo brak apetytu ze względu na nieprzyjemne objawy podczas połykania. Zdarza się także, że ból gardła wynika ze złego nawodnienia organizmu.

Odpowiadać za to może przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Ból gardła u dzieci nierzadko pojawia się przy alergii, biernym paleniu, refluksie, infekcjach zatok. Warto zacząć od nawodnienia organizmu. Najlepiej sprawdzi się czysta woda. Unikać należy słodkich i kwaśnych napojów. Istotne będzie także nawilżenie pomieszczenia. Świetnie sprawdzają się nawilżacze powietrza. Pomogą również inhalacje z soli fizjologicznej. Można wspomóc się olejkami eterycznymi, które oczyszczą błony śluzowe i nawilżą gardło. Oczywiście jeśli objawy się nasilą lub dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia, to należy zgłosić się do lekarza.

Co na ból gardła u dzieci?

W przypadku wystąpienia bólu gardła u dzieci z pomocą przychodzą różne środki z apteki. Można sięgnąć po syropy dla dzieci w konkretnym wieku. Jest to najlepszy sposób podania lekarstwa. Kolejną opcją są specyfiki do ssania. Najczęściej mają ziołowy skład. Ich zadaniem jest zmniejszenie nieprzyjemnych objawów. Można również stosować spray na ból gardła, który działa przeciwbólowo, łagodzi podrażnienia, nawilża błony śluzową. Od wielu lat wykorzystuje się domowe sposoby na ból gardła u dzieci. Warto zrobić domowy syrop z cebuli. Nie jest on zbyt dobry w smaku, ale można liczyć na wysoką skuteczność działania.

Pomaga także picie herbaty z miodem. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, aby nigdy nie dodawać go do gorącego napoju, bo wysoka temperatura zniszczy cenne substancji zawarte w produkcie pszczelim. Świetnie sprawdzi się także podawanie dziecku mleka z miodem i cytryną. Można przygotować wywar z imbiru. Przy bolącym gardle wspaniałe są płukanki. Do ich przygotowania można sięgnąć po szałwię i rumianek. Wspaniale sprawdzi się również wywar z kwiatów lipy. Można także go pić, Szczególnie przy przeziębieniu. Do płukania gardła warto użyć rozmaitych produktów, całkowicie naturalnych. Świetnie sprawdza się soda oczyszczona, sok z buraków, sok z kapusty. Warto podawać dziecku napary przygotowane z czarnego bzu, herbatę z sokiem malinowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *