Fotelik recaro

Jak wybrać fotelik odpowiedni do wieku dziecka?

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa obecne w samochodach charakteryzują się naprawdę rewelacyjną skutecznością w zakresie ochrony ciała podczas wypadku. Wiedzieć jednak trzeba, że nawet najlepszy i najnowocześniejszy system projektowany jest dla osób dorosłych. Z tego też powodu małe dzieci będą w takim aucie po prostu bezbronne i narażone na ogromne niebezpieczeństwo. Z tego też powodu tak ważne jest to, aby auto wyposażyć w dobrej jakości fotelik Recaro (https://www.recaro-kids.pl/foteliki.html). Jak się go powinno dobierać pod wiek dziecka?

Dlaczego odpowiedni fotelik jest tak ważny?

Zanim przejdzie się do tego, jak powinno się dobierać fotelik pod wiek malucha, w pierwszej kolejności dowiedzieć się należy, dlaczego powinno się to w ogóle robić. Czy foteliki nie są uniwersalne, podobnie jak te da dorosłych fabrycznie montowanych w autach?
Wiedzieć trzeba, że dziecko w samochodzie jest szczególnie zagrożone. Jego ciało jest na tyle małe, że systemy bezpieczeństwa go po prostu nie obronią podczas wypadku. Co więcej, jeśli kupi się zbyt duży fotelik, w którym dziecko nie będzie stabilnie siedziało, również nie przyniesie on odpowiedniej ochrony. Z drugiej strony, jeśli fotelik będzie za mały, dziecku będzie po prostu bardzo niewygodnie i może nie chcieć w nim jeździć.

Podstawowy podział wekowy fotelików

Jak więc widać dobrze dobrany do wieku dziecka fotelik ma ogromne przełożenie na bezpieczeństwo jego podróżowania autem, lecz także na wygodę. Jak więc powinno się dobierać fotelik do wieku dziecka?
Jak się okazuje, na rynku nie istnieje podział na wiek malucha, lecz na jego wagę. Jest to bardzo logiczne rozwiązanie, ponieważ dzieci rozwijają się różnie i malce mogą mieć różną wagę lub wzrost, pomimo tego że będą w tym samym wieku. Jak zatem podzielone zostały foteliki?
Pierwszą grupą są foteliki dla niemowlaków. W tym wypadku istnieje podział na podgrupę 0, czyli wagę 0-10 kg i 0+ 0-13 kg. Drugą grupą są foteliki adresowane do nieco już starszych dzieci. Grupa I to waga między 9 a 18 kg. Przeznaczona jest ona dla dzieci w wieku 3-4 lat. Ostatnią grupą, która adresowana jest do najstarszych dzieci, które nadal muszą jeździć w foteliku, jest grupa II. Z takich fotelików powinny korzystać dzieci o wadze 15-26 kg. Na końcu wymienić trzeba jeszcze grupę III z wagą 22-36 kg.
Właściwe dobranie fotelika do wagi dziecka jest bardzo ważne, ponieważ im malec cięższy, tym w czasie wypadku siła bezwładności jego ciała będzie większa, więc i lepsze muszą być zastosowane systemy bezpieczeństwa.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Oczywiście samo wybranie grupy fotelika i dopasowanie go do wagi dziecka to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania takiego elementu wyposażenia. Czemu zatem powinno się jeszcze przyjrzeć, jeśli chce się mieć naprawdę dobrej jakości foteli dla dziecka?
Bardzo ważne w tym wypadku jest to, aby fotelik miał bardzo duży zakres regulacji siedziska, a także pasów. Często bowiem pomimo dobrania jego odpowiedniej grupy wagowej, tak czy inaczej dziecko niezbyt stabilnie jest w nim zapięte. Dobra regulacja tych elementów pozwoli to skorygować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *