Foteliki dziecięce

Jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy?

W Polsce istnieje obowiązek przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Musi być on dobrze dobrany do wieku i wzrostu dziecka, ale także poprawnie zamontowany, aby spełniał swoją funkcję. Jak zatem zamontować dobrze fotelik w samochodzie?

Montaż fotelika z przodu czy z tyłu samochodu?

Fotelik samochodowy powinien być zamontowany na tylnej kanapie. W przypadku kolizji drogowej dziecko będzie bardziej chronione, gdyż najczęściej na drogach zdarzają się wypadki czołowe. Z tyłu maluszek jest również bardziej chroniony w przypadku bocznego zderzenia. Niestety w większości samochodów nie ma możliwości zamontowania fotelika na środkowej części kanapy, co byłoby najrozsądniejszą opcją. Z tego względu mocuje się go za siedzeniem pasażera. Dzięki temu kierowca będzie mógł mieć kontakt wzrokowy z dzieckiem w razie potrzeby. W przypadku dwójki dzieci należy oba foteliki zamontować z tyłu. Jeden po prostu musi być za kierowcą. Wielu rodziców decyduje się na montaż fotelika z przodu. Jest to oczywiście dopuszczalne rozwiązanie. W takim wypadku warto dezaktywować poduszkę powietrzną od strony pasażera. Montując fotelik z przodu, warto wybrać model RWF, czyli taki, który montuje się tyłem.

Montaż fotelika przodem czy tyłem?

Podczas wielu przeprowadzonych badań wyszło, że lepszą opcją jest montaż fotelika tyłem. Oczywiście rzeczywistość bywa różna, a więc każdy wypadek jest inny. Nie mniej jednak zaleca się montaż fotelików tyłem do kierunku jazdy. Wówczas nawet drobne przeciążenia działają ze znacznie mniejszą siłą na dziecko siedzące w takiej pozycji. Niestety w wielu pojazdach ciężko jest spełnić te warunki, gdyż jest za mało miejsca z tyłu. Jeśli chodzi o starsze dzieci, które mieszczą się do fotelika od 15 do 36 kg, to wówczas powinny siedzieć one przodem do kierunku jazdy. Dzięki temu dziecko będzie mogło rozglądać się i podziwiać świat za szybą samochodu.

Jak dobrze zamontować fotelik?

Bardzo ważne jest kupno fotelika, który pasuje do danego modelu samochodu. Jedne są wyposażone w system ISOFIX, a niekoniecznie w samochodzie takie rozwiązanie jest zastosowane. Trzeba też sprawdzić długość kanapy tylnej i wysokość oparcia, a także zobaczyć, czy pasy bezpieczeństwa mają wystarczającą długość. Fotelik można zamontować za pomocą pasów, w które wyposażone jest auto. Drugą metodą jest wspomniany system ISOFIX, a ostatnią mocowanie tradycyjnymi pasami. Każda z tych metod jest odpowiednia, jeśli fotelik będzie dobrze dobrany do wzrostu i wieku dziecka, a także odpowiednio przymocowany. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, są certyfikaty i atesty, które powinien posiadać fotelik. Tylko takie produkty zapewnią dziecku bezpieczeństwo i ochronią je w razie wypadku.

Szukając fotelika, warto wejść na https://www.recaro-kids.pl/ i sprawdzić dostępne modele. Można także dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat, jak dobrać fotelik dla dziecka i dobrze go dopasować do samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *