Foteliki dziecięce

Co warto wiedzieć o dziecięcych fotelikach?

Pojawienie się w rodzinie dziecka to ogromne zmiany na każdym polu. Nie tylko zmienia się życie codzienne, lecz także w domu pojawiają się liczne dodatki i akcesoria potrzebne do opieki nad dzieckiem. Co ciekawe, znaleźć je można także w samochodzie, czego doskonałym przykładem jest fotelik samochodowy. Z jakiego powodu jest on obowiązkowym wyposażeniem, a także jak się go powinno wybierać?

Dlaczego foteliki dziecięce są tak ważne?

Zanim przejdzie się do tego, jak powinno się wybierać foteliki dziecięce, w pierwszej kolejności dowiedzieć się powinno, z jakiego powodu jest to tak ważny zakup. Co dokładnie sprawia, że foteliki tego rodzaju są obowiązkowym zakupem każdego zmotoryzowanego rodzica?
Jak można się bez trudu domyślić, systemy bezpieczeństwa obecne w samochodzie nie zostały zaprojektowane do ochrony małego dziecka. Z tego też powodu, jeśli będzie się je przewoziło na miejscu pasażera bez fotelika, grozić mu może nawet śmiertelne niebezpieczeństwo. Nawet zwykła stłuczka może się w takiej sytuacji okazać bardzo groźna dla zdrowia malucha.
Sytuacja zupełnie zmienia się w chwili, gdy w aucie zamontuje się specjalny fotelik. Dzięki niemu dziecko będzie całkowicie bezpieczne i nawet poważny wypadek nie powinien spowodować śmierci dziecka czy też poważnych uszkodzeń jego ciała.

Jak się powinno wybierać fotelik dziecięcy?

Żeby jednak fotelik dziecięcy zadziałał w odpowiedni sposób i ochronił malucha, musi on zostać dobrze wybrany. Jak się jednak okazuje, niewielu rodziców potrafi powiedzieć, czym musi się on charakteryzować. Jakie są zatem najważniejsze cechy dobrego fotelika samochodowego?
Zdecydowanie najbardziej podstawowym podziałem fotelików, który powinien być brany w pierwszej kolejności pod uwagę podczas zakupu, jest dostosowane do wagi dziecka. Jak bowiem wiadomo, nieco innej konstrukcji potrzebuje niemowlę ważące kilka kilogramów, a innej dziecko o wadzie powyżej 10 kg.
Kolejną bardzo istotną z punktu widzenia bezpieczeństwa sprawą jest dobranie odpowiedniej wysokości fotelika. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, gdy główka malucha wystawać będzie ponad obrys fotelika, ponieważ groziłoby to naprawdę poważnymi uszkodzeniami ciała podczas wypadku.
Bardzo ważne podczas kupowania fotelika jest zwrócenie uwagi na to, jakiego rodzaju będzie on miał zapięcie. Fotelik może być przypięty pasami lub też specjalnym zaczepem ISOFIX. Rzecz jasna to drugie rozwiązanie jest polecane z uwagi na wygodę montażu, lecz także bezpieczeństwo dziecka.
Podczas wybierania fotelika nie powinno się zapominać również o tym, aby przyjrzeć się materiałom, z których jest on wykonany. Muszą się one cechować wysoką trwałością, ładnym wyglądem, a także muszą być miłe w dotyku. Co więcej, dziecko może dość intensywnie brudzić materiał więc powinien on dawać się łatwo czyścić bez ryzyka uszkodzenia tworzywa. Rzecz jasna tworzywo nie może uczulać czy też podrażniać skóry dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *